Sepet

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ

Merkezi ısıtma sistemi nedir sorusunun yanıtı en temel tanımı ile birlikte tüm binanın dairelerinde eşit şekilde ısıtma sağlanmasıdır. Böylece tüm apartman dairelerinde aynı ısı ve sıcaklık elde edilmektedir. Ayrıca binanın yalıtımı yapılmışsa, bu durumda merkezi ısıtma çok daha iyi verim sağlamaktadır.

Merkezi ısıtma yönetmeliği kapsamında belirtilen tanımlara göre ise; bir merkezden ısıtmanın elde edilmesi ve bunun tüm binalara dağıtılması şeklinde açıklama yapılmaktadır. Yani binanın çeşitli bölümlerinin bir merkezden borular vasıtası ile dağıtılan sıcak suyun ya da buharın ısınma sağlamasıdır.

Merkezi ısıtmanın çalışma yöntemi ise tek bir merkezde yani kazandaki enerjinin dairelerde yer alan radyatörlere sıcak su vererek radyatörlerin ısınması ve haliyle bu ısının evi de ısıtmasıdır. Başka herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanılan akışkanı ise yöneten kazan ve boru tesisatı tek gerekli olan araçlardır. Aynı şekilde her zaman yeni su kaynağı da sağlamak gerekmez çünkü sistem içerisindeki sirkülasyon sayesinde borular ve kazanın sayesinde ısınan su sürekli dolaşmaktadır. Böylece su kaynağı konusunda da tasarrufludur. Merkezi ısıtma ayrıca kömür ya da doğalgaz ile çalışabilmektedir.

Temizlik ve bakım yaptırılması özellikle önemlidir. Bir yandan da içeride devir daim yapan suyun kireçlenmemesi, kirlenmemesi ve farklı oluşumlara girmemesi için sürekli olarak değişimi yapılmalıdır. Basınç kontrollerini yapmak gerekmektedir. Bakımların uzun sürmesi, evlerde ısınma konusunda mağduriyet yaşanmasına sebebiyet verebilir. Kombi gibi bireysel bir sistem olmadığı için herhangi bir sorun tüm apartmanı etkiler. Bakımları aksatılmadan yapılan merkezi ısıtma sistemleri, uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılır.

Bizimle İletişime Geç

Evinize uygun kombi, klima ve diğer ürünlerimiz hakkında size yardımcı olabiliriz.
Görüşmeyi Başlat
💬 Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba 👋
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Hemen Ara !
İstediğiniz Her konu İle İlgili Sorularınızı İletebilirsiniz.

En Kısa Süre İçersinde Dönüş Yapacağız.
    X
    Bize Sorun